کاربردهای پرینتر سه بعدی

کاربردهای پرینتر سه بعدی :

شاید در ذهن شما این سوال پیش امده است که پرینترسه بعدی چه کاربردی برای شما ممکن است داشته باشداگر بخواهیم به صورت کلی به این سوال پاسخ دهیم به طور کلی هر جسمی که در پیرامون خود می بینید و لمس می کنید دارای سه بعد اصلی می باشد ( بعدهای X.Y.Z) که پرینتر سه بعدی این قابلیت را دارد که جسم سه بعدی را بسازد . در واقع می توان اینگونه بیان کرد ایده هایی که در ذهن شما شکل میگیرد تصویری است که تشکیل شده است از سه بعد اصلی که با پرینترسه بعدی می توان ایده خود را به جسم سه بعدی تبدیل کنید.

کاربردهای پرینتر سه بعدی

ریخته گری چیست:

شکل دادن به مواد مذاب (فلزات:المینیوم ،استیل ، اهن ، الیاژها و …. و غیر فلزات:انواع پلیمرها مانند:PLA , ABS , …)درون محفظه ای به نام قالب را ریخته گری می گویند .ریخته گری دارای روش های مختلفی می باشد که به دو دسته  اصلی  ریخته گری سنتی  و ریخته گری دقیق تقسیم می شوند.

اگر بخواهیم ارتباط پرینتر سه بعدی با ریخته گری را بدانیم در ریخته گری نمونه قطعه اولیه ای که می خواهیم از آن به عنوان نمونه اولیه استفاده کنیم را با روش های مختلفی می توان ساخت (مثل: فرزکاری وتراشکاری ….) که معمولادارای هزینه بالایی  می باشند ، با وارد شدن پرینتر سه بعدی در عرصه صنعت ساخت نمونه اولیه در کمترین زمان و هزینه پایین برای قالب گیری اماده می شود.

کاهش هزینه و کاهش ریسک ساخت قالب

در صنعت برای تولید قطعات با تیراژ بالا(قطعات پلیمری و قطعات فلزی)از قالب استفاده می کنند برای ساخت این نوع قالب ها که از جنس فولاد چدن و آلیازهای مختلف فلزات می باشد باید هزینه های بالایی را پرداخت کرد وهمچنین برای ساخت قالب زمان زیادی باید گذاشته شود ، اگر طراحی های انجام شده برای ساخت قالب که توسط طراح صورت می گیرد اشتباه باشد و یا اینکه نمونه قطعه ایی که توسط قالب ساخته شده تولید شده است مورد تایید فرد ( مشتری یا قالبساز) قرار نگیرد (از لحاظ طراحی ، دقت ،زیبایی و….) در نتیجه ساخت قالب بی نتیجه می ماند، که به موجب این اشتباه ، فرد متحمل هزینه زیاد و اتلاف وقت می شود .

با وجود پرینتر سه بعدی در صنعت قالبسازی ریسک ساخت قالب راکه دارای هزینه های سنگین است را با ساخت نمونه اولیه در قطعه نهایی به حد اقل می رسانیم.

حل مشکل در ساخت طرح های دارای منحنی و …

ماکت سازی ابزار تعیین کننده ایی درطراحی محسوب می شود به گونه ای که دید طراح را قبل از ساخت نمونه اصلی باز می کند برای ساخت ماکتهای معماری معمولا از ابزارهایی مثل چوب پلکسی مقوا و… مورد استفاده قرار می گیرد اما برای ساخت بعضی از ماکت ها که در آن طرح دارای منحنی می باشد به سختی می توان از این گونه ابزارها استفاده کرد. در این صورت با ورود پرینترهای سه بعدی در عرصه ماکت سازی این مشکل رفع شد و ماکت نهایی مطلوبتر و با سرعت بالاتری ساخته می شود.

ساخت قطعات نایاب و مهندسی معکوس

در مواردی پیش امده است که برخی از قطعات خودرو پس از معیوب شدن به دلیل نبود قطعات داخل کشور مشکلات زیادی را برای افراد به وجود می آورد ودر صورت واردات قطعه باید هزینه و زمان زیادی را متحمل شویم ، با وجود پرینتر سه بعدی در عرصه ساخت قطعات مشکل حل شده است به گونه ای که با معکوس کردن قطعه اصلی و ساخت آن قطعه توسط پرینتر سه بعدی مشکل نبود قطعه در داخل کشور نیز رفع شده است.

ساخت انواع ایمپلنت و مفاصل

با توجه به گستردکی مواد مصرفی در پرینتر سه بعدی می توان از آن در علم پزشکی نیز استفاده نمود.قطعاتی که می توان درون بدن انسان قرار بگیرد و پس از مدتی جذب بدن شود . از خصوصیات مهمی که باعث می شود پرینترهای سه بعدی در علم پزشکی جای بگیرند نامحدود بودن ساخت قطعات با بیشترین پیچیدگی می باشد .از پرینتر سه بعدی می توان به طور مستقیم برای ساخت ایمپلنتهای مفصل ران و زانو و ساخت سمعک و همچنین ایمپلنت هایی که برای بیماریهای مانند ارتوپدی پوکی استخوان استفاده نمود.

ساخت قطعات مکانیکی ربات ها

هر دستگاه الکترومکانیکی که عمل خاصی را انجام دهد ربات نامیده می شود. این دستگاه می تواند جهت انجام یک وظیفه خاص برنامه ریزی شود. رباتها میتوانند بسیار ساده و یا با ساختاری پیچیده باشند ولی در همه حالتها ربات ترکیب علوم مکانیک و الکترونیک است، امروزه رشته ویژه ای به نام مکاترونیک ویژه رباتیک در دانشگاهها تدریس می گردد.

ارتباط پرینتر سه بعدی با رباتیک چیست:

ربات‌ها دارای سه قسمت اصلی هستند:
مغز که معمولاً یک کامپیوتر است.
محرک و بخش مکانیکی شامل موتور، پیستون، تسمه، چرخ‌ها، چرخ دنده‌ها و …
سنسور که می‌تواند از انواع بینایی، صوتی، تعیین دما، تشخیص نور، تماسی یا حرکتی باشد.بخش دوم که شامل بخش محرک و بخش مکانیکی می باشد در بعضی اوقات به دلیل شکستگی ومعیوب بودن کارایی خود را از دست می دهد که ممکن است در بازار مجود نباشد .در اینجا پرینتر سه بعدی نقش مهمی را ایفا می کند به گونه که فرد می تواند قطعات معیوب را به راحتی با پرینتر سه بعدی بسازد.